A kötetben olvasható tanulmányok a bibliatudomány, az ókori zsidó irodalom, a patrisztika és a későantik pogány gondolkodás területeit érintik. Ezek az általában külön-külön tárgyalt, a mai gondolkodásunkra egyenként is ható világok itt egymás mellé kerülnek, és párbeszédbe lépve új arcukat mutatják. A közös pontokat olyan témák alkotják, mint hitehagyás és megtérés, tradíciók elavulása és megelevenítése, szövegek jelentésrétegei, illetve a vallási-politikai konfliktusok hátterében egymáshoz közelítő álláspontok.
E témákat a kötetben ókori szövegek értelmezéseire épülő tanulmányok járják körül: találkozhatunk Elísa ben Avujával, a hagyományt elhagyó rabbival, akit tanítványai a pokol tüzéből is kimentenek; a keresztényből pogánnyá lett Julianus császárral, aki fel akarta építeni a jeruzsálemi Templomot, Krisztust pedig a Nappal kívánta helyettesíteni; vagy a keresztény Órigenésszel, aki a Zsuzsannát megmentő ifjú Dánielhez hasonlóan lép fel a Zsuzsanna-történet védelmében. Olvashatunk továbbá megütközést keltő mítoszok és bibliai történetek rejtett értelmét feltáró zsidó, keresztény és pogány magyarázatokról, az újplatonizmus és a kereszténység teológiai-politikai konfliktusairól, illetve egy próféták közti viszályról, amelyben egy vétlen nyíllövés hozza meg a döntést.
BUZÁSI GÁBOR klasszika-filológus, hebraista, az ELTE Ókortudományi Intézetének munkatársa, ahol főként biblia- és vallástudományi tárgyakat oktat. A Nap későantik vallásifilozófiai értelmezését tárgyaló disszertációját a Leuveni Katolikus Egyetemen védte meg (2009). Kutatási területe a hellénisztikus zsidóság, a görög-római újplatonizmus és a korai kereszténység, illetve ezek kölcsönhatásai és recepciója.
Rólunk mondták eddigi vásárlóink: